www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy

Tiskové zprávy

NabídkaZpět

Tajuplné katakomby uprostřed města

Mladá fronta Dnes (č. 159, str. 18)

02. 08. 2016

Desítky tisíc lidí ročně navštíví slavnou klatovskou kryptu přezdívanou katakomby. A není se co divit. Místo, kde jsou pohřbeni příslušníci jezuitského řádu, je raritou evropského významu. V 17. a 18. století zde bylo pohřbeno kolem dvou set představitelů církve i dobrodinců řádu. Dodneška se dochovalo 38 těl. Unikátní prostory byly veřejnosti zpřístupněny po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2011.

Úpravy přinesly možnost nahlédnout do prostor důstojně a s pietou. A také zajistily, aby dochované mumie nebyly dále vystavovány následkům nevhodného prostředí. Mumifikace těl pohřbených před stovkami let vznikla působením vzduchu dovedeného do krypt důmyslným systémem větracích kanálů. Mechanismus, který zajišťoval relativně stálou teplotu a vlhkost vzduchu, zaručil, že mumie zůstaly léta prakticky nedotčeny. To se změnilo ve 30. letech 20. století, kdy při opravě střechy kostela dělníci větrací šachty zasypali. Kvůli změně prostředí se velká část mumií rozpadla.

V kryptě je pochována také Anežka Kunhuta Příchovská z Příchovic. Tato šlechtična byla nakloněna jezuitskému chrámu hned od svého příchodu do Klatov. Kostelu odkázala 350 zlatých. Díky CT skenu pozůstatků vznikla figurína, která zachycuje její reálnou podobu.

Na návštěvníky prohlídkové trasy ale nečeká pouze pohled na ostatky předků. Přináší také informace o historii klatovských jezuitů. Nechybí dobové dokumenty a předměty, modely staveb a dokumentární filmy. Využity jsou také multimediální prvky. Zájemci mohou rovněž projít po originálním zaskleném můstku zvaném prampouch, vybudovaném podle návrhu slavné architektky Evy Jiřičné.

K vidění je vnitřek původního jezuitského kostela, který je ze všech českých svatostánků tohoto typu nejvíce podobný římskému vzoru jezuitských staveb – chrámu Il Gesú. To se podařilo hlavně díky účasti slavných umělců barokní doby, kterými byli například Carlo Lurago, Domenico Orsi a zřejmě také Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác.

Od loňského roku nabízejí katakomby také další okruh, který zprostředkovává návštěvu arciděkanského chrámu.

Jezuitský kostel, v němž se katakomby nacházejí, je společně s Černou věží výraznou dominantou Klatov. Nachází se přímo na náměstí. Na něm je možné obdivovat také dům čp. 149. Zde se nachází barokní lékárna U Bílého jednorožce. Její provoz byl ukončen v roce 1966. Objekt pak byl upraven do podoby lékárnického muzea, kde je umístěno zařízení z roku 1773. Ve stejném objektu je možné navštívit také prostory Galerie Klatovy – Klenová.

Zatímco lékárna je otevřena pouze v turistické sezoně, výstavy v galerii lze vidět celoročně.

---

Foto: Unikátní katakomby Krypta se nachází přímo na klatovském náměstí v budově jezuitského kostela.

Foto: L. Němec, MAFRA

Ladislav Vaindl

Velikost textu: K K K

Aktuálně

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2017