www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy

Základní informace

NabídkaPASK – Pavilon skla v Klatovech

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše byl postaven v 60. letech 20. století v tzv. akci „Z“. V roce 2014 prošel celkovou rekonstrukcí podle projektu studia Ateliér 25 architektů Martina Kožnara a Jiřího Bízy. Že se jedná o úspěšnou rekonstrukci svědčí, že v roce 2015 získal v rámci 22. ročníku celostátní soutěže Grand Prix architektů - Národní cena za architekturu – první cenu v kategorii rekonstrukce. V krátkém časovém odstupu získal rovněž první cenu v kategorii Sportovní a volnočasové stavby v rámci soutěže Stavba roku Plzeňského kraje.

Obě ceny potvrzují, že v srpnu 2014 byla v Klatovech dokončena rozlohou sice malá, ale významem velká stavba s nesporně vysokou architektonickou hodnotu.

Ve stálé expozici Pavilonu skla stojí v netradičně pojatých vitrínách vlnících se v plynulých křivkách kolem stěn zhruba 600 skleněných předmětů, které pocházejí především z neslavnějšího období firmy Lötz od 80. let 19. století do 20. let 20. století. Je to přehlídka tvarů, barev a dekorů od historizujících stylů, přes secesi, modernu počátku 20. století, art déco až k směsici stylových proudů meziválečného období. Celá expozice je uspořádána jako sled inspiračních zdrojů, jež se postupně odrážely jedinečným způsobem v tvarech a dekorech skla.

 

Stránky PASKu

PASK – fotografie

 

Velikost textu: K K K

Aktuálně

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2019