www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy

Léto 2018

NabídkaProhlídkový okruh V – Jezuitská kolej

Prohlídkový okruh jezuitská kolej zavede návštěvníky do budovy staré 350 let. Návštěvníci se seznámí s minulostí i současností této stavby, s historií výstavby koleje i jejími obyvateli.

Kolej byla centrem života jezuitů po 137 let jejich působení v Klatovech a jejich hlavním úkolem zde bylo vzdělávání žáků. Studiem na gymnáziu prošly stovky chlapců a osudy některých z nich utvářely naši národní historii. Vyučování na gymnáziu bylo na svou dobu velmi moderní a usilovalo o kombinaci humanitního a přírodovědného vzdělání s povinností vychovávat zbožné členy křesťanského společenství. Po odchodu jezuitů obývali kolej vojáci. Nejznámější jsou určitě klatovští dragouni, ale během let se vojenské posádky hodně proměnily. Skoro 220 let jejich působení tvoří významnou etapu života města.

Dále prohlídka zavede návštěvníky do městské knihovny, která byla do západního zrekonstruovaného křídla koleje umístěna v roce 1999. Městská knihovna je dnes kulturním centrem s bohatým programem a také ukázkou, jak i v historických budovách může fungovat moderní a technický život současníků.

Závěrem se podíváte do refektáře koleje, který je běžně nepřístupný a sloužil jako jídelna jezuitům i vojákům. Tento zajímavý a krásný sál nese dosud různé „stopy“ jejich uživatelů, ale slibuje zajímavé možnosti nového využití v budoucnosti.

  • Vstupenky (cena 50,– a 30,–) a rezervace v pokladně katakomb.
  • Prázdninové středy (11.7., 18.7.,  25.7., 1.8., 8.8., 15.8., 29.8. 2018)
  • Od 15:00

 

Prohlídkový okruh V - Jezuitská kolej

Velikost textu: K K K

Aktuálně

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2017